Párizs története
Párizs területe már az őskor óta lakott, bár története a galloromán kor között teljesen homályba merült. Mindössze annyit tudni, hogy a parisii törzs, a kelta szenonok egyik ága uralta ezt a területet, mikor Julius Ceaser, az akkori Római Császár seregei elfoglalták az országot.
A város alapítása I. e. 250 és I. e. 200 közé tehető, de a pontos időpont nem ismert.
Mai nevét a 4. században vette fel a valaha ott élő parisii néptől. A település a 11. században kezdett el terjeszkedni a jobb parton, majd a 12. és 13. században gyors ütemi fejlődésnek indult, mivel fokozatosan királyi székhely lett - 1108-ban VI. Lajos, majd őt követően I. Fülöp Ágost király költözött a városba. Az ő uralkodása alatt épült fel több jelentős építmény is Párizsban, mint például az első Louvre, és több templom is, köztük a Notre-Dame székesegyház.
1789. július 14.-én, a Bastille lerombolása és az asztalosok Saint-Antonie külvárosi felkelése volt a Nagy Francia Forradalom kitörésének mozzanata. Ebben az időszakban váltak mindennapossá a kivégzések Párizsban.
I. Napóleon elképzelése az volt, hogy Párizsnak kell lennie a legszebb városnak. Uralkodása idején a település hatalmas változáson esett át; új utak, hidak, rakpartok, templomok épültek a területén. I. Napóleon egy Diadalívet is készítettet, amely alatt mindig átvonult egy győztes csatája után. A városban még új vízi hálózat is épült - új csatornák, víztározók és közkutak létesültek meg.
A későbbiekben Párizs több világkiállítás székhelye volt. Ezen helyeken épült meg az Eiffel torony, és a párizsi metró is, mindezek mellett pedig 1910-ben egy óriási árvíz pusztított végig a városban.
Az első világháborút lezáró békét több Párizs környéki helyen kötötték meg. 1940 és 1944, a második világháború idején a város német megszállás alatt volt, míg 1944. augusztus 19-én, a szövetséges csapatok érkezésének hírére lázadás tört ki az országban. A párizsi helyőrség parancsnoka utasítást kapott a város lerombolására, amit azonban visszautasított.
A háború után Párizs rohamosan fejlődött; hatalmas üzleti negyedek épületek fel. Megépült a Parc da le Villette, a Center Pompidou és a 209 méter magas Montparnasse-torony. A metrót jelentősen kibővítették - megalakult a RER hálózat.
2001-ben számos bicikli- és buszútvonal jött létre, valamint megépültek az első villamosvonalak is.
|